Nepeta cataria – це рослина, з якою знайомі багато доглядачів котів, але зазвичай її називають котячою м’ятою. Активна хімічна речовина рослини називається непеталактон.
Чому коти люблять котячу м'яту? Кішки мають неймовірний нюх, і котяча м’ята діє, коли летка олія в рослині потрапляє в тканини носа кота, потім сприймається нюховою цибулиною в їхньому мозку. Вплив цієї рослини на котів нешкідливий, не викликає звикання та діє короткочасно - приблизно 10 хвилин.
Було виявлено, що котяча м’ята викликає у котів позитивні стани, наприклад, поведінку, схожу на гру.
Контакт зі стеблами або листям рослини може призвести до того, що кіт проявить такі поведінкові риси:
👉Нюхання, облизування, кусання та жування рослинного матеріалу;
👉Починає терти морду;
👉Катається на спині по підлозі ;
👉Підвищена загальна фізична активність;
👉Активно вилизується;
👉Ігрова поведінка.
Котяча м’ята викликає таку поведінку приблизно у 70-80% котів. Їхня реакція на рослину є спадковою (генетична ознака, передана від батьків). Котяча м’ята не діє на котів, поки їм не виповниться три місяці, тому, якщо кошеня отримувало котячу м’яту до цього віку і не відреагувало на її вплив, варто відновити її в більш пізньому віці.
Котячу м’яту можна використовувати у висушеному вигляді в багатьох продуктах, щоб допомогти стимулювати нюх котів, збагачуючи їх середовище. Котяча м’ята може допомогти заохотити кота грати з іграшкою та привернути увагу до дряпків (заохочуючи дряпати у відповідному місці, щоб зберегти свої кігті та позначити свою територію). Іграшки з котячої м’яти можна легко зробити вдома, використовуючи висушену котячу м’яту, щоб заохочувати щоденні ігри з котом.
Котячу м’яту можна вирощувати на клумбах і в горщиках.
Також повідомлялося, що рослини, альтернативні котячій м’яті, мають схожий вплив на котів: срібляста лоза, татарська жимолость і корінь валеріани. Багато котів позитивно відреагують принаймні на одну з цих рослин, і тому для котів, які не реагують на котячу м’яту, ці рослини є хорошою альтернативою.
Comments