Похолоднішало, і хочеться впасти у сплячку, правда? Ми, нажаль, цього зробити не можемо, а от деякі черепахи - цілком. Чому ми кажемо "деякі"? Тому, що у зоомагазинах інколи продають черепах, які не можуть цього зробити. Наприклад, болотна черепаха у сплячку впадає, а червоновуха – ні.
Також не сплять зірчасті черепахи, леопардові, мадагаскарські.
Їм потрібно буде забезпечити опалювальне приміщення протягом усього року, особливо взимку.
Сплячка притаманна для наступних видів черепах:
балканських черепах (Testudo hermanni);
середземноморських шпороногих черепах (Testudo graeca і Testudo ibera);
середньоазійських черепах (Testudo horsfieldii);
облямованих (Testudo marginata).
Тому, якщо ви не впевнені до якого виду належить саме ваша черепаха, проконсультуйтесь спочатку з ветеринаром.
Що потрібно черепахам щоб пережити сплячку і прокинутися в хорошому стані?
Для почату, черепасі необхідно накопичити достатню вгодованість. Якщо черепаха худа, вона має великі шанси не прокинутись.
Але важливо навіть при правильній органзіції контролювати довжину сплячки. Чим менша черепаха, тим менше резервів (і шансів прокинутися) вона має при довгій сплячці. У минулому багато власників черепах вкладали черепашок у сплячку на чотири або навіть п'ять місяців. Це неправильно і веде до підвищення смертності.
Черепаха має бути абсолютно здоровою.
Але є головне правило, якого треба дотримуватися завжди: якщо ви маєте хоча б найменший сумнів стосовно здоровʼя, загального стану, чи просто нещодавно придбали черепашку - від сплячки необхідно відмовитися. Краще забезпечте їм неспання і харчування взимку за допомогою штучного світла і тепла.
Яке має бути обстеження черепах перед сплячкою?
Перш за все - вимірювання і зважування. Вони важливі в прогнозуванні безпечності і тривалості сну (якщо ви отримали несподіваний результат, зважте черепаху ще раз через кілька днів).
А далі по цьому чек-листу:
👉 самка черепахи не їсть, але при цьому виглядає дуже важкою? Можливо, вона має яйця, тоді в сплячку її класти не можна;
👉 очі повинні бути без ознак набряку, запалення або виділень;
👉 з носа мають бути відсутні виділення та нежить;
👉 у районі хвіста не повинно бути ознак запалення або внутрішньої інфекції. У черепах з клоацитом з хвоста "тече" і сильно пахне;
👉 на панцирі відсутні мʼякі ділянки, що неприємно пахнуть чи присутня рідина під ними;
👉 на кінцівках немає ніяких незвичних шишок чи набряків. Це можуть бути абсцеси;
👉 мембрани, що покривають внутрішнє вухо, повинні бути пласкими або злегка ввігнутими;
👉 уважно обстежуємо на наявність ознак стоматита. Некротичний стоматит характеризується появою жовтої "сирної" субстанції в роті, або глибокого червоно-фіолетового відтінку, або появою дрібних кров'яних плям.
Не пройшли хоча б один з цих пунктів? Відкладіть занурення в сплячку і запишіться до ветеринара. Маєте будь-які сумніви? Відкладіть сплячку і запишіться до ветеринара.
Просто плануєте сплячку улюбленця вперше? Відвідати ветеринара ніколи не буде зайвим.
Як організувати умови для поринення у сплячку?
Починаємо з фази так званої "Індукції сплячки": річ у тому, що зниження температури і тривалості дня натякають черепашці, що зима близько і час готуватися до сну. Якщо ви впевнені, що улюблениця здорова і готова до гібернації, переходимо до наступних дій:
📌Утримуємо черепаху при температурі вище 13º C щонайменше 2 тижні після останнього годування, щоб дати час їжі в травному тракті перетравитися належним чином, інакше їжа може "гнити" всередині, виробляючи небезпечні гази і токсини;
📌Чим більша черепаха - тим довший період голодування має передувати сплячці;
📌Пиття набагато важливіше за харчування. Під час підготовки необхідно довго купати черепашку 3-4 рази на тиждень. Це необхідно не тільки для адекватної гідратації, але й для "вимивання" уратів з сечового міхура;
📌Активність черепашки буде поступово знижуватися. Як тільки вона перестає виходити із власної "спальні" вона вважається готовою до зимівлі;
📌Контроль температурного режиму. Пошкодження морозом - велика небезпека, але й зависокі температури ризиковані. Температури вище за 10°C, змушує черепаху витрачати енергію занадто швидко, а температури нижче 0 (навіть на короткий час) вбивають тварину.
📌Рекомендована тривалість сплячки - мінімум 8-10 тижнів для маленьких черепах, і не більше 16 тижнів навіть для дуже великих тварин.
Основні методи гібернації черепах:
Зимова сплячка під землею.
Цей метод дуже залежить від місцевості, а особливо від текстури та консистенції ґрунту. Найкраще він працює на піщаних, добре дренованих ґрунтах. Щільні глинисті ґрунти не підходять.
Головний недолік - неможливо регулярно перевіряти черепаху, вона може бути вразливою до нападу гризунів, а якщо ґрунт занадто вологий або сирий, вона може загинути.
Сплячка в ящику.
Це традиційний метод. На жаль, він також пов'язаний з високим рівнем пошкодження морозом, якщо за ним не стежити дуже ретельно. Черепахи, які зимують у сараях, на горищах, в неопалюваних приміщеннях і господарських будівлях, можуть піддаватися значним коливанням температури, найчастіше вони замерзають.
Сплячка в холодильнику.
При правильному налаштуванні та моніторингу цей метод виявився дуже безпечним і ефективним. Більшість людей, які використовують цей метод, поміщають черепаху в пластиковий контейнер, наповнений природним субстратом з легкого ґрунту і піску (не можна використовувати герметичний контейнер). Черепаха природним чином заривається в цей субстрат. Це забезпечує додаткову масу, яка допомагає стабілізувати температуру, а також допомагає запобігти зневодненню. Верхня частина контейнера повинна забезпечувати циркуляцію повітря, але в той же час запобігати втечі черепахи. Якщо черепаха все ж таки вибралася з коробки в холодильнику, вона може впасти і поранитися, або наблизитися до небезпечно холодної зони, що містить холодоагент. Дверцята слід ненадовго відкривати кожні пару днів, щоб випустити вуглекислий газ і підтримувати рівень кисню.
Всі способи зимової сплячки вимагають ретельного обмірковування з боку утримувача і регулярного моніторингу. Не можна просто покласти черепаху на зиму і забути про неї. Якщо ви так зробите, вона навряд чи виживе. Особливо це важливо коли в країні йде війна і ви не розумієте де будете завтра.
Як зрозуміти, що черепашці час прокидатися?
Ви маєте орієнтуватися на розмір черепашки і рекомендовану тривалість сну для неї, а також на температури (в разі, якщо черепаха зимує не в штучних умовах). Вже час?
Тоді запускаємо процес пробудження:
при підвищенні температури до 10 градусів Цельсія швидкість метаболізму тварини починає повертатися до норми, збільшується витрата енергії, і біологічний стан сплячки добігає кінця;
вийміть ящик з зимового сховища і поступово на пару градусів за годину піднімайте температуру, щоб не було різкого перепаду;
за кілька годин черепаху можна буде перевести до тераріуму, в тепло (+25 C) та до світла;
лампа для тепла та УФ має величезне значення при пробуджені; (про освітлення для рептилій ми писали раніше (https://t.me/world_of_birds_reptiles_exotics/185))
поступово температуру тіла необхідно підвищити принаймні до 30 градусів за Цельсієм - набагато вище звичайної кімнатної температури. Інакше черепаха може не почати їсти і пити, а значить - відновлювати свої запаси енергії. Також в цей час вони надзвичайно вразливі до інфекцій;
перші дні після сплячки черепаху треба купати якнайменше по 30 хвилин на день, краще довше і дати черепасі вільний доступ до ємкості з мілкою водою, де рептилія може вміститися цілком.
Памʼятайте головне правило: в жодному випадку не занурюйте тварину в сплячку повторно пояснюючи це тим, що "вона ще не хоче прокидатися, мабуть, ще рано". Швидше за все, ви просто вбиваєте її в цей момент.
Comments