🦠Сказ - це небезпечний та невиліковний антропозооноз (це жахливе слово означає, що цим можуть хворіти як люди, так і тварини), який вражає центральну нервову систему з ознаками поліенцефаломієліту (запалення мозку), супроводжується паралічами і завжди (!) закінчується смертю.
⚠️Зараження відбувається при попаданні слюни хворої тварини у рану чи на слизову оболонку.
👉Джерела зараження - дикі тварини (вовки, лисиці, борсуки, єноти, мангусти, миші, пацюки, щури, кажани, їжаки, шакали, песці, скунси, домашні тварини (собаки, коти, ховрахи, тхорі), деякі сільськогосподарські тварини.
❗️Взагалі усі ссавці можуть хворіти на сказ. Найбільшу небезпеку становлять бродячі тварини. Ті тварини, у яких укус входить до інстинктивних поведінкових реакцій повсякденного життя (хижаки), є найбільш небезпечними по передаванню інфекції серед фауни та людям.
👉Окремі дрібні ссавці (кажани, миші, пацюки, щури тощо) не мають виразної хвороби й можуть виділяти вірус зі слиною протягом всього свого життя (1—3 роки).
🗒Птахи не є джерелами, адже в їхньому організмі вірус не здатний персистувати, але іноді вони є резервуарами, тому що їхні дзьоби можуть бути вкриті зараженою слиною, коли вони їдять падаль.
💬У зовнішньому середовищі вірус сказу не стійкий та чутливий до високої температури, сонячного проміння, засобів дезінфекції.
🐕Симптоми сказу у собак:
✔️млявість, відмова від їжі;
✔️труднощі при ковтанні;
✔️хриплий голос;
✔️слинотеча;
✔️до води байдужа - гідрофобії нема (вона з'являється частіше за все у людей!);
✔️зазвичай на другий день починається період збудження - собака нервує, може розгризати рани, їсти неїстівні предмети, намагаєтся сховатись;
✔️може тікати з дому і за день пробігати великі відстані - до 50 км за добу;
✔️несподівана зміна поведінки - агресія чи навпаки підвищена ласкавість.
Період збудження триває 3-4 дні, гине - на 6-8 день хвороби😞.
🐈Симптоми у кішок:
✔️зростаюче збудження;
✔️агресія;
✔️труднощі при ковтанні;
✔️хриплий голос;
✔️слинотеча;
✔️під час нападу важко визволити постраждалу частину через спазм жувальних м’язів.
📝За статистикою, саме кішки є найчастішою причиною зараження людей (одна з трьох заражених).
💊Профілактика
‼️Вакцинація тварин - ефективний та єдиний засіб профілактики захворювання на сказ. Це є обов’язком кожного власника тварини.
💉Вакцинацию тварин необхідно проводити перший раз у 3 місячному віці. У подальшому - одноразово один раз на рік.
📢Ваша відповідальність може зберегти багато життів! Не нехтуйте вакцинацією тварин від сказу! І розповсюджуйте цю інформацію серед своїх знайомих.
👉Цей вид вакцинації можна зробити безкоштовно в державній лікарні за місцем проживання. Зараз під час війни в багатьох клініках є благодійні програми, за якими також можна отримати безкоштовну вакцинацію домашніх улюбленців. Скористайтеся любою можливістю убезпечити своїх тварин, себе, родини та оточуючих!
🙏Ми вже писали раінше, що наразі ситуація із сказом в Україні дуже погана. І наявність вакцинації у тварин критично важлива🙏 Більше по темі вакцинацій дивіться у нашому курсі!
Якщо завжди закінчується смертю, чому тоді людей, які поконтактували з хворою твариною, лікують? Чим лікують?
Лікування можливе до моменту прояву симптомів, клінічних ознак захворювання. Тобто в періоді між покусом/контактом із слиною (зараженням) та появою перших ознак захворювання.
В цей період лікарі вводять спеціальні сироватки або роблять вимушену вакцинацію. План лікування визначає спеціальний лікар, який займається сказом, і називається рабіолог. Він визначає ризики і обирає тип терапії. Якщо таке лікування надане своєчасно і проведено успішно, вірогідність, що людина не захворіє - майже 100%, на щастя.
Саме тому не варто зволікати із зверненням до фахівців, якщо у вас відбувся контакт із підозрілою твариною.
❗️Тут однозначно варіант - краще ПЕРЕтурбуватися ніж НЕДОтурбуватися. Вартість рішення - життя.
Якщо ж людина проігнорувала небезпечну ситуацію, не отримала превентивний курс лікування і в неї з'явилися клінічні прояви сказу, тобто розвинулось саме захворювання, то зворотнього шляху вже не має. Людина помирає дуже важкою смертю. За бажанням можна знайти в ютубі відео із чоловіком, на якому можна побачити всі стадії і що відбувається. Видовище не для людей із вразливою нервовою системою, одразу попереджаємо. Але для усвідомлення небезпеки може бути корисним.
Дослідження на цю тему ведуться. І з'являлися окремі методики, по яких були звіти щодо успішного лікування. Але вони поодинокі і поки що їх результати не підтверджені. Фактично, лікування наразі не має.
Commentaires