top of page

Порода Такса. Історія, особливості, поширені захворювання

Порода такса або даксгунд (нім. Dachshund — «борсучий собака»), або я́мник  — порода мисливських норних собак, вирізняється короткими лапами і довгим тулубом.


Порода такса або даксгунд (нім. Dachshund — «борсучий собака»), або я́мник  — порода мисливських норних собак, вирізняється короткими лапами і довгим тулубом.

Походження такс


Такса походить від гончих собак, але за сучасним європейським стандартом FCI (Міжнародна кінологічна федерація) вона належить до окремої IV групи порід, відокремившись від гончих. Незважаючи на це, британці продовжують вважати таксу гончаком. Дату виникнення цієї породи точно встановити неможливо. 

Вірогідно, ще в Давньому Єгипті існували собаки, схожі на такс, що підтверджують зображення коротконогих мисливських псів епохи XXVIII-XXIII століть до н. е. Давньогрецькі історики, такі як Ксенофонт і Аріан, також згадують про коротконогих гончаків.

Саме розведенням подібних до сучасних такс розпочали в Великій Британії та Німеччині у середині XIX століття. В Німеччині, зокрема, у 1860 році піонером селекції такс став Вільгельм фон Даакс. Перший стандарт породи було прийнято в Німеччині в 1879 році, і в 1888 році було засновано Німецький Текель-клуб (Teckel — народна назва такси в Німеччині).

Стандарти породи в усіх країнах приблизно однакові і мають незначні розрізнення стосовно забарвлення та вагових нормативів. В Європі прийнято стандарт FCI, Велика Британія та США мають свої нормативи.


Порода Такса. Історія, особливості, поширені захворювання

Різновиди

Європейські стандарти поділяють такс за розміром на:

📌 стандартних (6,6-9 кг, об'єм грудної клітки — від 35 см);

📌 карликових (до 4 кг, грудна клітка не більше 35 см);

📌 кролячих (до 3,5 кг, грудна клітка — до 30 см);

Класифікація, прийнята в США та Великій Британії, поділяє такс лише на два типи:

📌 стандартні (9-12 кг за британським стандартом, 7,2-14 кг за американським стандартом);

📌 мініатюрні (4-5 кг);

Мініатюрних (карликових і кролячих) такс було виведено завдяки вливанню крові той пінчерів. Вважається, що з цим походженням пов'язано поширений у мініатюрних такс недолік — булькаті очі.

Різновиди породи такса. Стандарт такси, карликова такса, кроляча такса.

Полювання

Назва породи («борсучий собака») свідчить, що таксу було виведено в першу чергу для полювання на борсука і лисицю. Таксу запускають у нору, де переховується звір — завданням собаки є знайти звіра, загнати його в глухий кут і повідомити людину про його місцеперебування, після чого самостійно вирішити - чи "брати" звіра на місці, чи майстерно вигнати звіра з нори. Для того, щоб її гавкіт було чути під землею, такса має гучний та низький голос. Коли мисливці за цим гавкотом визначали місцеперебування звіра, то розкривали нору. Для того, щоб підготувати собаку для полювання, або просто для збереження його мисливських якостей для прийдешніх поколінь, пса водять на притравлювання у штучних норах.

Порода Такса. Історія, особливості, поширені захворювання

Здоровʼя 

Тіло такс зазвичай досить довге і при цьому вони мають короткі ноги. Ця ознака відома як диспропорційний нанізм або хондродисплазія. Диспропорційна карликовість означає, що деякі частини тіла маленькі, а інші мають середній розмір або навіть більший. Ця структурна особливість скелета робить їх схильними до генетичних проблем, які є характерними для довготілих собак, а також до проблем зі здоров'ям, пов'язаних із навколишнім середовищем.


Захворювання породи такса. Хвороби серця. Проблеми зі шкірою, ожиріння, новоутворення та інші

Деякі з захворювань, які можуть розвинутися у такс, включають:

👉 Захворювання міжхребцевих дисків — аномалії дисків, які забезпечують амортизацію між хребцями (кістками спини). Проблеми із спиною трапляються як серед стандартних, так і серед мініатюрних різновидів. На жаль, це дуже поширена ситуація. 

👉 Хвороби серця 

👉 Прогресуюча атрофія сітківки — поступова втрата зору протягом кількох місяців або років. Рекомендується тестування ДНК у всіх мініатюрних видів перед спаровуванням. 

👉 Сухе око - недостатня продукція сльози, яка приводить до запалення рогівки 

👉 Стоматологічні проблеми. Однією з основних причин є те, що хондродисплазія, згадана вище, може спричинити скупчення зубів у щелепі. Зуби, які зазнали скупчення, більше страждають від захворювань пародонту через їх схильність затримувати їжу, наліт і зубний камінь, що призводить до інфекцій і запалень.

👉 Проблеми із шкірою. Хоча будь-яка собака може страждати від проблем із шкірою, такси схильні до широкого спектру проблем, пов'язаних із шкірою, починаючи від алергій до облисіння.

👉 Ожиріння. Такса входить до списку 10 порід із найвищим ризиком ожиріння. Зайва вага може спричинити низку інших проблем із здоров'ям, включаючи травми спини, артрит і підвищений ризик ускладнень анестезії під час операцій.

👉 Новоутворення. Ризик розвитку раку шкіри, жирових клітин і анальних мішків у такс вище середнього.


Тобто такса - це порода, яка потребує особливого ставлення до вибору цуценяти і дуже уважного ставлення до здоровʼя протягом всього життя. Радо допоможемо вам з цим!


2 перегляди0 коментарів

Пов'язані пости

Дивитися всі

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Підписка на розсилку

bottom of page