"Заяча губа" і "вовча паща" у котів та собак. Заяча губа – це дефект губ, підлеглої кістки та/або передньої частини ротової порожнини, також відомий як тверде піднебіння. Часто частина губи відсутня або деформована. Іноді одна або обидві ніздрі з’єднуються безпосередньо з ротом. Заячу губу також можна назвати заячою, оскільки обличчя виглядає схожим на обличчя зайця.
Вовча паща – це порок розвитку або роз’єднання тканин, які утворюють піднебіння. Може бути залучено м’яке піднебіння до задньої частини рота. Серйозні дефекти піднебіння призводять до отворів піднебіння, які з’єднують ротову порожнину безпосередньо з носовими ходами.
Велика проблема з ущелиною губи та/або піднебіння полягає в тому, що ураженому цуценяті або кошеняті важко, якщо не неможливо, правильно зачепитися за сосок, і тому вони не можуть правильно їсти. Залежно від тяжкості щілини немовля може бути не в змозі отримувати достатнє харчування у віці, коли недолік харчування може повністю поставити під загрозу здоров’я немовляти та його здатність рости.
Причини
Багато умов і проблем можуть спричинити дефекти ущелин. Вроджені розщілини можуть бути спадковою вродженою вадою; гени можуть передаватися від матері чи батька плоду, що розвивається. Через це не слід розводити домашніх тварин із вовчою губою або вовчим піднебінням, оскільки вони мають високу ймовірність передачі генів ущелини своїм нащадкам.
Іноді бувають інші причини, наприклад пошкодження під час внутрішньоутробного розвитку. Під час вагітності надто мало фолієвої кислоти або надто багато вітаміну А може призвести до дефектів ущелин. Багато ліків, якщо їх давати вагітній кішці чи собаці, також можуть спричинити вроджені дефекти розщілини. До них відносяться такі стероїди, як преднізолон, аспірин, протисудомні препарати та гризеофульвін. Певні вірусні інфекції або хвороби можуть призвести до вроджених щілин у цуценят і кошенят, якщо мати хворіла під час вагітності. На щастя, більшість із цих проблем трапляються рідко.
Ознаки
Ознаки не завжди очевидні, особливо якщо дефект незначний. Може бути видно ненормальний вигляд губи, або ви можете навіть не помітити жодних проблем, оскільки вони розташовані далеко в ротовій порожнині. Тварини з серйозними дефектами, де рот з’єднується з носом, можуть мати виділення з носа. Молоко, слина та/або їжа можуть виділятися з носа під час або після годування. Якщо харчовий матеріал потрапляє в носовий хід, виділення з носа можуть бути зеленими або схожими на слиз.
Крім ознак ущелини, в домашніх умовах можна побачити ознаки ускладнень. Якщо щілина з’єднується з носовою порожниною, щеня або кошеня можуть кашляти, коли намагаються їсти або пити. Через розщілину піднебіння або заячу губу може виникнути пневмонія: проблеми з пережовуванням і правильним ковтанням їжі можуть призвести до потрапляння їжі або молока в нижні дихальні шляхи та легені замість шлунка. Пневмонія також спричиняє кашель, проблеми з диханням.
Для тих, хто, здається, достатньо добре харчується самостійно, поганий ріст, зниження рівня активності та повільний розвиток можуть бути результатом недостатнього харчування.
Діагностика
Ваш ветеринар проведе ретельний медичний огляд. Для гарного вигляду в роті іноді потрібна седація. Якщо у вихованця є симптоми пневмонії, може знадобитися рентген і лабораторні дослідження. Якщо планується операція, може знадобитися розширена візуалізація, така як комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ).
Лікування
Заячі губи, які не з’єднують рот безпосередньо з носом, можна залишити, якщо вони не викликають жодних симптомів. Однак для тих, хто має симптоми, зазвичай потрібна операція. Без хірургічного втручання їжа може застрягти в деформованих областях, що призведе до серйозних інфекцій. У важких випадках домашні тварини з розщепленим піднебінням не можуть їсти або ковтати належним чином і захворіють через брак харчування.
На жаль, операція є дорогою, і для усунення дефекту можуть знадобитися кілька спроб.
Більшість хірургів рекомендують почекати, поки цуценя чи кошеня підростуть і стануть достатньо сильними, щоб витримати анестезію, якщо домашня тварина може чекати стільки. Якщо операцію відкласти, годування через зонд (або через зонд, вставлений у задню частину рота, через ніс або безпосередньо в шлунок) необхідно, щоб допомогти задовольнити харчові потреби зростаючої дитини.
Прогноз
Якщо домашня тварина не має ознак, вона може вижити і стати здоровою дорослою твариною.
Поліпшення від хірургічного втручання не гарантується, і шанси на виживання зменшуються, якщо улюленець хворий або якщо симптоми важкі.
Якщо ви займаєтеся розведенням тварин, зверніться до свого ветеринара для огляду, якщо ви помітили, що ваші цуценята або кошенята мають деформацію обличчя, погано п’ють молоко, часто кашляють або спльовують, або не розвиваються, як решта посліду. Також варто поспілкуватись з лікарем, якщо ви бачите подібні ознаки у свого нового цуценя чи кошеняти. Раннє втручання може запобігти деяким проблемам, пов’язаним із тріщинами, наприклад інфекціям, і може допомогти покращити шанси вашого вихованця бути здоровим! Для первинної консультації і діагностики можна звернутись до нас в онлайн форматі😊
Comments